Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Mire vigyázzunk télen, ha futni akarunk? Nyomtatás E-mail
Írta: Temesvári Márta - FMC   
2019. február 04.
Van, aki se télen, se nyáron nem szeret futni. Akadnak, akik csak jó időben merészkednek a szabadba ilyen célzattal. S létezik olyan is, akit nem rettent el a metsző hideg és a szakadó hó sem attól, hogy rója a kilométereket. – Mai témám mi más is lehetne, mint a téli futás és az azzal kapcsolatos jótanácsok.

 

„Hát persze, hogy lehet télen is futni! Sőt, sokkal kellemesebb, mint nyáron, mert kevésbé izzasztó és a levegő is oxigéndúsabb.” – véli Pirik Gyula, aki már hat éve rendszeresen vesz részt futóversenyeken, szeli az ultra távokat, s hagyja maga mögött vígan a hegyeket-dombokat, ha épp erdős terepre vágyik.

Persze, azért van pár dolog, amit a megváltozott körülmények miatt érdemes a fehérvári fiatalember szerint szem előtt tartani télen. Ilyen például a bemelegítés: rideg izmokkal és szalagokkal soha ne álljunk neki futni! Mindenképpen érdemes egy kis időt fordítani arra, hogy átmozgassuk magunkat. Erre rásegíthetünk bemelegítő krémek használatával is. 

Figyelnünk kell az öltözködésre is. Gyula úgy véli, hogy mindenkinek magának kell kikísérleteznie, hogy számára milyen ruházat a legmegfelelőbb, mert az teljesen egyénfüggő. Az viszont mindenkire igaz, hogy rétegekben kell gondolkodni és ne öltözzünk soha „túl”. Sokkal kellemetlenebb megizzadni, mint kicsit fázni.

Tanácsa továbbá, hogy ne sajnáljuk a pénzt speciális futóöltözékre – szem előtt tartva, hogy nem feltétlenül a drága a jó. Vegyük figyelembe az évszak sajátosságait, az útviszonyokat (latyak, hó…), mert ha a cipőnk átázik, akkor nemcsak a felfázástól kell félnünk, hanem kellemetlen vízhólyagokkal is gazdagodhatunk.

Fontos a megfelelő futótempó megválasztása is. Törekedjünk arra, hogy ne szájon át lélegezzünk! (Itt ajánlom mindenki figyelmébe a helyes légzésről szóló cikkemet, mely elolvasható itt.) Ha fogy a levegőnk és ez zihálásra késztet minket, akkor mérsékeljük a tempót. Ne kapkodjuk a levegőt, mert légúti problémákhoz vezethet!

Az érzékenyebbek használhatnak speciális kialakítású maszkokat, sálakat is, melyek megakadályozzák a hideg levegő közvetlen belélegzését. Télen is vannak olyan napsütéses órák, amikor annyira melegnek érezzük a levegőt, hogy vágyat érzünk a rövidnadrág után. Ne tegyük! 15 fok alatt csak hosszú ruhadarabokat vegyünk magunkra! Védjük meg testünket a kellemetlen behatásoktól!

„Megemlíteném még a frissítést, mert a hidegben általában nem érezzük annyira a folyadékpótlás szükségességét, holott ilyenkor sem elhanyagolható!” – véli Gyula – „Célszerű – főként a hosszabb futásoknál – ásványi anyagokkal dúsítani kulacsunk tartalmát. A lényeg, hogy kár lenne porosodni hagyni a futócipőt csak azért, mert tél van! Megfelelő óvintézkedések mellett bátran vágjuk neki a kitűzött távnak hóesésben, fagyban is!”

Keresztes Ádám se ódzkodik a téli futástól. Az egyetemista fiú kiskora óta aktívan kempózik, s mellette edzőterembe jár erősíteni, kettlebellezik és kerékpározik.   

Kimondottan nincsen olyan évszak, amikor nagyon szeretek futni vagy amikor nagyon nem. A lényeg maga a sportolás, ami független az időjárástól. Minden évszakban ugyanolyan jó formában kell lennie az embernek. Nem szabad, hogy befolyásoljanak a külső tényezők.” – jelentette ki. – „Változó, hogy egyedül vagy társasággal megyek a szabadba. Azt szeretem, ha valaki legalább olyan szinten fut, mint én, illetve, ha gyorsabb, rutinosabb nálam. A teljesítmény növelése szempontjából praktikus egy magasabb szinten állóval edzeni, mert jól tud húzni, segíti növelni a kitartásomat.”

Ádám télen főként a nyaki rész melegen tartására fókuszál. Óvja a torkát, hogy ne fagyjon át, és ne legyen később torokgyulladása. Ajánlja például a nyakmelegítőket, amelyeket a száj elé lehet húzni. Mivel ő sokszor náthás télen, és gyakran eldugul az orra, így kénytelen szájon át levegőt venni – a hideg légáramlat ellen pedig így tud csak védekezni.

Emellett általában hosszú ujjú kompressziós alámelegítőt és pulcsit választ a téli futáshoz, s hosszú nadrágban vagy kompressziós alsóban és kesztyűben, hogy az ízületei se fázzanak meg.

A háromgyermekes családanya, Meiszter Judit szerint a téli futásnál nagyon fontos a fokozatosság. A kezdőknek nem ajánlja, hogy ilyenkor álljanak neki futni. Úgy véli, jobb, ha valaki ősztől, fokozatosan szoktatja hozzá szervezetét a hűvösebb időhöz.

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

http://www.fmc.hu/2019/01/29/mire-vigyazzunk-telen-ha-futni-akarunk/

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >