Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Belpolitika arrow Egyre vonzóbb a külföldi befektetők szemében Közép-Kelet-Európa
Egyre vonzóbb a külföldi befektetők szemében Közép-Kelet-Európa Nyomtatás E-mail
Írta: Hegedüs Bertalan   
2019. augusztus 05.
A világ második legvonzóbb befektetési célpontja Közép-Kelet-Európa - derült ki az EY European Attractiveness Survey-ből, amely a tavaly megvalósult, munkahelyteremtéssel járó beruházásokat vizsgálta. Magyarországon több mint száz ilyen ügyletet zártak le 2018-ban.

 

 

Hat év után mérséklődött először Európában a működőtőke-befektetések (FDI) száma, azonban a 6356 lezárt projekttel így is az elmúlt húsz év második legjobb eredményét produkálta a kontinens. Nyugat-Európa továbbra is a legvonzóbb terep világszerte a befektetők számára, több mint felük (56%) sorolja a három legnépszerűbb célpont közé. A felmérés eredménye alapján Közép-Kelet-Európa már a második legvonzóbb régió (40%), megelőzve Észak-Amerikát (38%) és Kínát (37%) is.



"Közép- és Kelet-Európa az elmúlt harminc évben befektetési szempontból a kontinens műhelyeként működött. A szűkülő munkaerőpiac és az emelkedő bérek miatt azonban ez megváltozott: Közép-Európa már Nyugat-Európa elővárosa" - mondta Sánta Miklós, az EY nemzetközi adózással foglalkozó vezetője. "Egyre több a jelentős hozzáadott értékkel bíró befektetés, így a munkaintenzív, alacsony bérekre építő FDI-projektek Európában is mindinkább dél és kelet felé irányulnak" - tette hozzá.



A legtöbb európai működőtőke-befektetés továbbra is az Egyesült Királyságba irányult, a küszöbön álló Brexit miatt azonban érezhető a beruházók bizonytalansága. A brit piacot Franciaország, majd Németország követi a rangsorban. Magyarország a 15. helyen áll a tavaly elért 101 FDI-tranzakcióval.



Európában a technológiai szektor továbbra is virágzik. 2018-ban 1227 munkahelyteremtéssel járó beruházás történt, ami az öt évvel ezelőtti érték duplája. A növekedés elsősorban az amerikai befektetőknek volt köszönhető, akik az összes tranzakció 37 százalékáért feleltek. Ugyancsak erős volt a külföldi beruházási kedv olyan, hagyományosnak mondható európai iparágakban is, mint a szállítmányozás, a gépipar és a vegyipar.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >