Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Hírek
Orbáncfű – segítség a változókorban Nyomtatás E-mail
Írta: Temesvári Márta - FMC   
2019. október 22.
Az orbáncfű hatékony segítséget nyújthat a változókorban lévő hölgyeket érintő problémákra. Idegnyugtató hatása közismert, és még a ráncok ellen is hatásos.

 

 

A poloskavész, a vöröshere, a barátcserje, a zsálya, az orbáncfű és a jamgyökér mind hatékony segítséget nyújt(hat) a változó korral járó problémáknál. A korábbi cikkemben már ismertettem az imént felsorolt gyógynövények sorából az első hármat, most pedig jöjjön a többi növény bemutatása, hiszen nem a hormonpótlás az egyetlen lehetséges megoldás a szédülés, fejfájás, hangulatingadozás, izzadás, hirtelen hízás, vérzésproblémák és hasonlók feltűnésekor!

A hormontartalmú készítmények ugyan gyorsan enyhítik (enyhíthetik) a panaszokat, ám sokan nem szeretnének hormonos kezelésben részesülni. Az ilyen típusú kezelés nem ajánlott olyanoknak, akiknek volt már melldaganata, mert növelheti az emlőrák kockázatát és a trombózisra való hajlamnál is kerülni kell. A hormonterápiát erős klimaxos esetekben szokták alkalmazni, szakorvosi felügyelet mellett.

Ha enyhék a tünetek, érdemes először a természethez fordulni enyhülésért. Itt van például napjaink egyik legértékesebb gyógynövénye, az orbáncfű, melynek leginkább idegnyugtató hatása közismert. Blokkolja a szerotonin lebontásáért felelős anyagot, így a menopauza miatti feszültségekre kiválóan alkalmazható.

Az orbáncfüvet már az ókorban is használták sebgyógyításra, fájdalomcsillapításra, féregűzésre. (A középkorban ártó szellemek ellen és rontások elűzésére is – de ezzel most (nyilván) nem foglalkozunk...) Mivel az orbáncfű olajos kivonata gyulladáscsökkentő, így bátran nyúlhatunk hozzá sérülések, enyhébb égések (napégés) kezelése céljából.

Hangulatjavító hatását az ókori ember is felismerte, s a magyar nyelvben is „lélek napsugara” elnevezéssel illették ezt a növényt – utalva arra, hogy a klimaxos nők ingerlékenységét, idegességét, nyomott hangulatát javítani tudja.

Jó még dadogásra, segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében, használható epehajtóként, vízhajtóként, nyálkaoldásra, görcsoldóként. Emésztésjavító, savlekötő hatású. Hatékony immunerősítő, ezért herpeszvírusnál, hepatitisz B vírusnál is hatásos.

Az orbáncfüvet könnyedén fellelhetjük a környezetünkben: 30-60 cm magas, évelő, lágy szárú, aranysárga, 20-25 cm átmérőjű virágáról és a hajtások végi bogernyőkről könnyen felismerhető. Ha a leveleit a fény felé tartjuk, akkor lyukacsosnak tűnnek. Ezek a „foltok”, valójában átlátszó illóolajok. A széleken telepednek meg a fekete mirigypontok. (Innen a „perforantum” elnevezés.)

Honos Európában, az Indiai szubkontinensen, Észak-Afrikában, a mérsékelt égövi Ázsiában. A Bükk hegységben lépten-nyomon találkozhatunk vele. Népies neve „Szent János füve”, mivel virágzása általában János (illetve Iván) napjára esik. Június végétől szeptemberig virágzik. A begyűjtés erre az időszakra, vagy közvetlenül a virágzás előtti hetekre esik, amikor a föld feletti részét vagy a virágzó ág végét szedik össze a gyógyulásra vágyók. (A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a virágos hajtása hivatalos.)

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2019/09/10/orbancfu-segitseg-a-valtozo-korban/

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >