Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Belpolitika arrow Zárul a több éves Belváros rehabilitációjának folytatása projekt
Zárul a több éves Belváros rehabilitációjának folytatása projekt Nyomtatás E-mail
Írta: ÖKK   
2013. augusztus 15.

Image Elkészült a Fő utca felújítása Székesfehérváron. A városlakók egész napos, látványos ünnepség keretében vehetik birtokba a Belváros legforgalmasabb közterületét. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata 1.787.180.464 forint vissza nem térítendő támogatást nyert a „Belváros rehabilitációjának folytatása” című kiemelt projekt megvalósítására.

 

A KDOP-3.1.1/D-2009-0005 azonosítószámú projekt teljes költségvetése 2.182.485.968 forint, mely tartalmazza a támogatási összegen felüli 18% önkormányzati önerőt is (395 millió forint). A projekt egyik fő eleme a Hiemer-Font-Caraffa épülettömb III. ütemének rekonstrukciója, ezen belül étterem, rendezvényterem és a Babamúzeum kialakítása volt. A több évig tartott projekt zárásaként végezték el a Fő utca rekonstrukcióját. 

 

 

A munkaterületet 2013. január elején vette át a kivitelező, mellyel megkezdődött a Fő utca rekonstrukciójának „látványos” szakasza Székesfehérváron. A munkák során 8000 m²-nyi gránit­burkolatot raktak le, továbbá több mint 5000 m²-en a már meglévő kiskockakő burkolat hibajavítása és fugázása is megtörtént. A felújítással érintett szakaszon, több mint 300 méter hosszan átépítették a csapadék csatornát. A Fő utcát két burkolatba süllyesztett szökőkút, valamint 44 növénykazetta és ugyanennyi újonnan telepített fa is díszíti. Az építéssel érintett területen, 1340 folyóméteren egyedi, magyar fejlesztésű dekoratív világítást he­lyeztek el a burkolatba süllyesztve. A díszvilágítás kiépítése során új lámpatesteket helyeznek el.  A pihenésre vágyókat 47 pad várja a felújított Fő utcán, ahol kerékpártárolókat és új, dekoratív szemétgyűjtő edényeket is találhatunk. 

„Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata 2008-ban nyújtotta be a „Belváros rehabilitációjának folytatása” című első fordulós pályázatát a Közép-Dunántúli Operatív Program „Megyei jogú városok integrált városfejlesztési stratégiái megvalósításának támogatása” kiírására. A Kormány 2008. november 19-i ülésén döntött a projektjavaslat akciótervi nevesítéséről és a támogatás elnyeréséről. 

A „Belváros rehabilitációjának folytatása” projekt támogatási szerződése 2010. november 19-én került aláírásra. A Hiemer-Font-Caraffa épülettömb III. ütemének 935 millió Ft-ba kerülő rekonstrukciója 2011. augusztus 17-én fejeződött be, melynek keretében megnyitott a Babamúzeum és átadásra került a bálterem is. A Fő utca viziközmű rekonstrukciós munkáit 2012. június 22-ére fejezték be a szakemberek. A generálkivitelezésre vonatkozóan közbeszerzési eljárást kellett lebonyolítani, melynek eredményeként 2012. december 20-án írta alá a vállalkozási szerződést a VEMÉV-SZER Kft. A Fő utca kivitelezési munkái 2013 januárjában kezdődtek meg, és 2013 júliusában fejeződtek be. A beruházás költsége 888.596.750 Ft. 

 

 


 

Kiegészítő információk:  Székesfehérvár MJV Önkormányzata 1.787.180.464 forint vissza nem térítendő támogatást nyert a „Belváros rehabilitációjának folytatása” című, KDOP-3.1.1/D-2009-0005 azonosítószámú kiemelt projekt megvalósítására.  A projekt teljes költségvetése 2.182.485.968 forint, mely tartalmazta a támogatási összegen felüli 18% önkormányzati önerőt is (395 millió forint). Az Önkormányzat a projektet konzorciumi partnerekkel együttműködve valósította meg. Az Alba-Korzó Kft., mint konzorciumi tag által működtetett vendéglátó-ipari egység külső portálja került felújításra; a Belvárosi Kereskedő Egyesülete, mint konzorciumi tag, különböző belvárosi programok lebonyolításával növelte a lakosság bevonását, szerepvállalását a fejlesztésben, valamint népszerűsítette az Ősfehérvár programot. 

Emlékeztető a „Hiemer-Font-Caraffa épülettömb III. ütem” kivitelezéséről: 

Székesfehérvár szívében elhelyezkedő, talán leggyönyörűbb építészeti alkotás a Hiemer-tömb. Három középkori eredetű épület páratlan összeolvadása eredményezte ezt az egyedülálló középkori értéket, melyen egyaránt felfedezhetők barokk, rokokó építészeti emlékek és modernkori megoldások. 

Az épülettömb mai formája a XVIII. század második felében alakult ki, az összekapcsolódó szárnyak egymást követően készültek el. A város emlékezetében mindhárom névadó család megmaradt: a katonaősökkel bíró Caraffáék nemesi címmel is rendelkeztek, a Font család kereskedelemmel foglalkozott, az eredetileg hentes és mészáros szakmát gyakorló harmadik família pedig a XVIII. században Hiemer Mihály személyében főbírót is adott Székesfehérvárnak. 

 


 

A Hiemer-ház (Hiemer-Font-Caraffa épülettömb) több mint 3000 négyzetméter alapterülettel bír, így felújítására több ütemben került sor.

- Az I. ütem rekonstrukciója 2006-ban, az Európai Unió 600 millió Ft-os támogatásával készült el, a Nemzeti Fejlesztési és Regionális Operatív Program keretében. Ebben az ütemben rendezvény- és konferenciatermet, városi rezidenciát, kávézót pinceborozót és önkormányzati irodákat alakítottak ki.

- A II. ütem rekonstrukciója a Norvég Finanszírozási Mechanizmus támogatásával valósult meg.  Ezen projekt költségvetése 835 millió Ft volt. A megvalósítás 2007 szeptemberétől 2008. augusztus 31-éig tartott. A projekt keretében 1103 négyzetméternyi részt újítottak fel, házasságkötő- és rendezvényterem, vendégtér, fogadóhelyiségek illetve ifjúsági klub került kialakításra. A III. ütem megvalósítására a KDOP-3.1.1 sz. „Belváros rehabilitációjának folytatása” című pályázat keretén belül került sor, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával. Az épületrész összes hasznos alapterülete 932 m2. 

A Belváros rehabilitációjának folytatása projekt keretében megvalósult III. ütem elemei:

  • Az építési munkákat jelentős kutatómunka, illetve régészeti feltárás előzte meg. A kivitelezés során az egyes feltárt épületrészek, falmaradványok, áthidalók stb. bemutatásra kerültek.

 

  • A Hiemer-Font-Caraffa épülettömb leromlott és használhatatlan állapotban lévő Oskola u. 2-4. szám alatti része felújításra került, az épület műemléki értékeinek megőrzése mellett, az alábbi módon:

- Az építés során az épület komplett és korszerű felújítása megtörtént (alapozási munkák, födém megerősítés, falszerkezet építés, szigetelés, hideg- meleg burkolatok, gépészeti és villanyszerelési munkák, külső közműcsatlakozások) a korhű jegyek megtartásával, hogy az épület eredeti fényében ragyoghasson.

- Megtörtént az épület falfestéseinek és stukkóinak műemlékvédelmi előírásoknak megfelelő restaurálása.
- Elvégezték a szükséges fa-, fém- és kőrestaurálási munkákat.

  • Közösségi terek kerültek kialakításra:

- A Székesfehérváron található Babamúzeum számára kiállítóterek kerültek kialakításra, a teljes nemzetközi jelentőségű gyűjtemény bemutathatósága érdekében.
- Multifunkcionális rendezvényterem és vendégtér kialakítása is megtörtént, mely megfelel a kor elvárásainak és alkalmas változatos és sokszínű közösségi rendezvények, időszaki kiállítások, tárlatok befogadására.

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >