A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda, állami elővásárlással 2014. októberében aukción megvásárolta Barabás Miklós: Gróf Nádasdy Ferencné, gróf Zichy Ilona című olaj, vászon festményét.
Az alkotást november 5-én ünnepélyes keretek között, L. Simon László államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Sághi Attila, a Forster Központ elnöke, valamint dr. Demeter Zsófia múzeumigazgató jelenlétében mutatták be és helyezték el a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban. 2015. január 31-éig látható itt a festmény, hogy azután históriájához híven a Forster Központ vagyonkezelésében lévő nádasdladányi Nádasdy-katélyba kerüljön.
A védetté nyilvánított kulturális javak, műkincsek hazai műtárgyállományunk „kiemelkedő jelentőségű és pótolhatatlan” darabjai, amelyek megőrzését, kezelését az örökségvédelmi törvény szabályozza. A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda feladatkörébe tartozik a védett kulturális javak felügyeltével, megőrzésével, kezelésével kapcsolatos valamennyi hatósági munka, valamint az állami elővásárlás gyakorlása. A törvény értelmében védett műtárgy adásvétele, aukcióra bocsátása esetén a Magyar Államot elővásárlási jog illeti meg. A Műtárgyfelügyeleti Irodának az aukciós leütés után haladéktalanul jeleznie kell, hogy a győztes licitáló helyébe kíván-e lépni, tehát a leütési ár és az árverési közvetítői díj fejében az állam részére meg kívánja-e vásárolni az adott műtárgyat.
A Forster Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda 2014 őszén, egy budapesti árverezőház aukciós kínálatában lelte föl Barabás Miklós festményét, amelyet – a Miniszterelnökséggel egyetértésben – 2014. október 6-án 6 millió 600 ezer forintért megvásárolt a Magyar Állam számára.
A képet L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Sághi Attila, a Forster Központ elnöke, valamint az alkotásnak ideiglenesen otthont adó Szent István Király Múzeum igazgatója, dr. Demeter Zsófia, illetve a festményt részletesen ismertető Bányai Balázs történész, a múzeum munkatársa jelenlétében helyezték el a fehérvári intézményben.
„Gratulálok a magyar államnak, hogy meg tudta vásárolni a műalkotást. Azt hiszem, ez is egyértelműen mutatja azt a törekvést, amit hirdet a kormány, hogy amire lehetőség van, azt vissza kell hozni Magyarországra.” – mondta dr. Cser-Palkovics András a szerdai sajtótájékoztatón. Székesfehérvár polgármestere megköszönte azt a lehetőséget is, hogy mind a nagyértékű festményt, mind a Seuso-kincset a városban mutathatják be elsőként. „Érdekesség, hogy nagy valószínűséggel a mai napon át fogja lépni a Seuso-kiállítás a tízezredik látogatót. Ez jól mutatja, hogy érdemes volt megvalósítani azt a sok fejlesztést a múzeumban és talán azt is igazolja, hogy helyes döntés volt egy nagyvárosban megrendezni a kiállítást. Köszönöm a megtisztelő lehetőséget és bízom benne, hogy január végéig sokan megnézik majd a festményt.”
Barabás Miklós (1810 – 1898) életművében fontos szerepet töltöttek be a főúri és polgári megrendelésre készült egyéni és társas portrék, közülük való gróf Nádasdy Ferencné, született gróf Zichy Ilona (1849 – 1873) megörökítése.
„Mikor a Seuso-kiállítás megnyitóján voltunk, már beszéltem arról, hogy hamarosan újabb műtárgyakat szerzünk vissza mind külföldről, mind magyarországi magántulajdonosoktól a magyar múzeumi intézményrendszer számára. Én akkor már tudtam, hogy licitálni fogunk a Barabás-festményre. Nagy szerencsénk volt, mert a kikiáltási áron sikerült hozzájutni a képhez, 6,6 millió forintért vásároltuk vissza ezt az igen értékes festményt.” – ismertette L. Simon László. A Miniszterelnökség államtitkára hangsúlyozta: nem véletlen, hogy éppen Székesfehérváron mutatják be az alkotást, hiszen a családi kötődések révén hosszú távon is Fejér megyében kerül majd elhelyezésre a monumentális festmény. Kiemelte azt is, hogy nemcsak a műtárgyak, hanem a kastélyok megmentésére is fontos terve van a magyar államnak. „Két hete tárgyalta a kormány a Nemzeti Kastélystratégiát, amelyet a Miniszterelnökség dolgozott ki, és amelynek aktív szakmai partnere a Forster Központ. Ezt a kormány támogatólag küldte vissza azzal, hogy bővítsük ki és még újabb épületeket tegyünk be a 2014-2020-as uniós időszakban felújítandó kastélyok közé, erről novemberben tárgyalnak majd újra. Ez azért is fontos számunkra, mert a felújítandó kastélyok zöme Fejér megyében található. Ennek az az oka, hogy a magyar történelem sajátosságainak köszönhetően a Dunántúlon és azon belül is Fejér megyében alakult ki egy olyan birtokszerkezet, aminek köszönhetően nagy főúri kastélyok épültek itt, amelyek mögött mindenhol erős gazdaság és sok kulturális érték állt.”
„Ha egy ilyen kép előtt állunk, akkor mindenki érti, hogy miért örülünk a megvásárlás sikerének.”- kezdte Sághi Attila elnök, aki a Forster Központ küldetésének nevezte, hogy megteremtsék azokat a tereket, amelyek méltón őrzik és bemutatják az egykori kultúrát. „Nagyon fontos, hogy meglegyen a társadalmi akarat, a kormányzati támogatás az egykori értékek megmentésére és ígérem, nem fogunk üres tereket teremteni, amelyeket senki nem látogat. Mindenhol azt a kulturális tartalmat és értéket képviselik majd a fejlesztések, amely a régmúltban ezekben az épületekben jelen volt.” A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a mostanihoz hasonló állami vásárlások folytatódnak. A cél, hogy minden kastélyban az egykor ott élt családot, az őket körülvevő kort minél több módon idézzék meg és mutassák be.
A gyászruhát viselő fiatalasszonyt ábrázoló egészalakos festmény, ahogy a jelzete mutatja, a grófné korai halála után négy évvel, 1877-ben készült. A kép előtörténete csak részben ismert, az azonban szinte bizonyos, hogy szorosan kötődik gróf Zichy Ilona férjéhez, nádasdi gróf Nádasdy Ferenchez (1842 – 1907), és általa a nádasdladányi, Tudor-stílusban épült Nádasdy-kastélyhoz, amelyet az özvegyen maradt, fiatal Nádasdy gróf úgy fejezett be és úgy rendezett be, mintha elhunyt hitvese továbbra ő is ott élne. A gróf többet nem házasodott meg, három gyermekének, a kultúrának és a közügyeknek szentelte életét.
Barabás Miklós festménye 2015. január 31-ig látható a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban, majd históriájához híven a Forster Központ vagyonkezelésében lévő nádasdladányi Nádasdy-kastélyba kerül.
|