Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Hírek
A FÜRDŐZÉS SZABÁLYAI Nyomtatás E-mail
Írta: Fehérvári Hírek   
2013. július 23.

Image A fürdőzés szabályaival ismerkedhetnek meg olvasóink a Gárdonyi Rendőrkapitányság jóvoltából alábbi cikkünkben.

 
• Fürödni a kijelölt fürdőhelyen, illetőleg ott szabad, ahol a fürdés nem esik tiltó rendelkezés hatálya alá!
 
• A kijelölt fürdőhely határa a parton 60x30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló táblával, a vízen vörös-fehér függőlegesen csíkozott, henger alakú, legalább 50x50 cm-es bójákkal van megjelölve.
 
• A kijelölt fürdőhely határát jelző táblán kék mezőben fehér nyíllal és a távolság (méter, kilométer) feltüntetésével van a fürdőhely hossza jelölve. A 120 cm-nél mélyebb víz határát tavakon „120 cm” feliratú tábla jelöli.
 
• Állat a kijelölt fürdőhelyen nem fürödhet! A fürdőhely területén a fürdési szezonban horgászni nem szabad! •
 
A kijelölt fürdőhelyet igénybevevőket a fürdőhely területén jól látható helyen elhelyezett fürdőhelyi rendtartás tájékoztatja a víz minőségéről és annak megőrzésével kapcsolatos használati szabályokról, a levegő és a víz aktuális hőmérsékletéről, a víz mélységéről, a fürdő rendeltetésszerű használatával összefüggő kötelmekről, és az egyéb közérdekű információkról.
 
• Az úszóeszközök (vízibicikli, gumimatrac, illetve más felfújható eszköz) használata szintén fürdésnek minősül, így ezek használatára is a fürdés szabályai vonatkoznak. Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.
 
• Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Gyermek és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentő őrséget kell állítania.
 
• Tilos fürdeni hajóútban, kikötők, hajóállomások, vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák területén, valamint éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve, ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig.
 
• Az I. fokú viharjelzés – percenként negyvenötször felvillanó sárga színű fényjelzés - esetén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni.
 
• A II. fokú viharjelzés – percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés – esetén fürödni tilos.
 
HASZNOS TANÁCSOK FÜRDŐZŐKNEK
 
Gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek. A szélben elsodródott fürdőeszközök, felfújható vízi játékeszközök után ne ússzanak, mert az életüket veszélyeztetik, ha ezt mégis megteszik és elsodródnak, maradjanak a felfújható eszközön, míg a segítség megérkezik, és ne hagyják el azt. A fürdés vagy vízi jármű használata előtt alkoholt vagy más hasonlóan ható szert (kábító vagy pszichotróp anyagot) ne fogyasszanak.
 
Ne közvetlenül étkezés után menjenek a vízbe úszni, fürdeni. Felhevült testtel ne ugorjanak hirtelen a vízbe, előtte mosakodjanak le. Vízi járművön vagy felfújható fürdőeszközön, gumicsónakban, gumimatracon, a vízterületen ne aludjanak el. Ismeretlen vízterületen óvatosan mérjék fel a meder jellemzőit, a vízmélységet a fürdés előtt. A tolvajok kedvenc nyári vadászterülete a strandok, uszodák környéke. Tömegben senkinek sem tűnik fel, ha valaki felemel egy táskát a földről és a kijárat felé indul vele.
 
A strandok szarkái nem nézik, hogy mit visznek, lehet az strandpapucs, úszószemüveg vagy napolaj, de esetenként komolyabb dolgok is, mint például mobiltelefon, videokamera, autó- és lakáskulcs, vagy éppen pénztárca,és a személyes iratok. A strandi lopások a tényleges kár mellett nem kis bosszúságot is okoznak a meglopottaknak. Ezek a bosszantó esetek odafigyeléssel elkerülhetőek.
 
A legjobb védekezés a megelőzés. Ha strandra mennek, használják az értékmegőrzőt, illetve a csomagokra, táskákra felváltva vigyázzanak, a parkoló autókban pedig - főleg látható helyen - ne hagyjanak táskát, értéket. A strandoláshoz nem feltétlenül szükséges, feltűnő és értékes használati tárgyakat, nagyobb mennyiségű készpénzt pedig egyszerűen hagyják otthon. Értékeiket semmilyen esetben ne hagyják őrizetlenül a strandon sem!
 
Amennyiben a körültekintő viselkedés, a megtett óvintézkedések ellenére mégis bűncselekmény sértettjévé válna, kérjük, hogy tegyen haladéktalanul bejelentést az ingyenesen hívható 107-es vagy a 112-es segélyhívó telefonszámon.
 
< Előző   Következő >