Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Hírek
Előadás a kisbolygók kutatásáról Nyomtatás E-mail
Írta: Fehérvári Hírek   
2014. május 13.

Image A csillagászokat a kisbolygók felfedezése óta foglalkoztatja, hogy miért csak 1000 km-nél kisebb égitestek és ennél is apróbb objektumok milliói keringenek a Mars és a Jupiter pályája között, és hogy ezek miért nem álltak össze egy bolygóvá. Vajon egykor egy bolygót alkottak, vagy már eleve így alakult ki a Naprendszer rendje? Ennek pontosításához, és a Naprendszer fizikai környezetének és kialakulásának feltérképezéséhez elengedhetetlen a távcsöves és radaros megfigyeléseken kívül az is, hogy egy automata a helyszínen is megvizsgálja a Kisbolygóöv szerkezetét és összetételét. Erre a célra alkották meg, és indították útjára a DAWN (Hajnal) névre keresztelt űrszondát a NASA és a közreműködő szervezetek munkatársai.

 

 

Az ELFT Fejér megyei csoportja, a TIT Fejér Megyei Egyesületének Csillagászati és Űrkutatási Szakosztálya, és a Terkán Lajos Ismeretterjesztő Alapítvány nevében
tisztelettel meghívjuk Olvasóinkat a

                             Hajnal a Kisbolygók övezetében című előadásra.

A csillagászokat a kisbolygók felfedezése óta foglalkoztatja, hogy miért csak 1000 km-nél kisebb égitestek és ennél is apróbb objektumok milliói keringenek a Mars és a Jupiter pályája között, és hogy ezek miért nem álltak össze egy bolygóvá. Vajon egykor egy bolygót alkottak, vagy már eleve így alakult ki a Naprendszer rendje? Ennek pontosításához, és a Naprendszer fizikai környezetének és kialakulásának feltérképezéséhez elengedhetetlen a távcsöves és radaros megfigyeléseken kívül az is, hogy egy automata a helyszínen is megvizsgálja a Kisbolygóöv szerkezetét és összetételét. Erre a célra alkották meg, és indították útjára a DAWN (Hajnal) névre keresztelt űrszondát a NASA és a közreműködő szervezetek munkatársai. A DAWN űrszonda az első lesz az űrkutatás történetében, amely két különböző objektum körül is keringeni fog a kisbolygók övezetében, ami a fedélzeten lévő három ionhajtóműnek köszönhető. Az út első felét már sikeresen megtette, és a Vesta kisbolygó körüli bő egy éves keringés és vizsgálat után 2015-ben fogja elérni a végcélját, a Ceres törpebolygót.

A DAWN kameráinak optikai kalibrációját a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói végezték.

Előadó: Nagy László amatőrcsillagász

A rendezvény időpontja és helyszíne:
2014. május 13. kedd, 17 óra
TIT, Művészetek Háza (a volt Barátság Háza)
Székesfehérvár, III. Béla király tér 1.

Az előadás a GalileoWebcast jóvoltából az interneten is követhető
(http://galileowebcast.hu)

A belépés díjtalan.
Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >