Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Faixa marrom - Brazil jiu jitsu barna övet kapott Pintér Tibor Nyomtatás E-mail
Írta: Temesvári Márta   
2016. november 16.
Tíz évet kellett várnia arra a móri Pintér Tibornak, hogy megkaphassa barna övét Max Carvalho-tól, a magyarországi mestertől. A móri harcos többszörös magyar bajnoknak számít: GI-ben kétszer, no GI-ben egyszer vehette át a száz kilogramm felettiek osztályában a magyar bajnoknak járó aranyérmet. Több MMA meccsen is győzedelmeskedett, és az EB-re is kijutott Liszabonba.

 

Pintér Tibort valószínűleg nem kell bemutatni a  Fejér megyében élőknek. Ha valaki azt mondja, hogy „Brazil Jiu Jitsu”, akkor mindenkinek ő jut eszébe, hiszen hosszú éveken át oktatta e sportot szülővárosában, Móron – ahol jelenleg is él -, valamint Székesfehérváron. Tanítványai számos versenyen diadalmaskodnak – legyen az BJJ vagy MMA - , s ő maga is több díjjal büszkélkedhet. Pár nappal ezelőtt pedig megkapta a hőn áhított barna övet is!

„Mindig érdekeltek a küzdősportok, már gyerekként is szerettem az ezzel kapcsolatos filmeket, könyveket.” – mesélte lapunknak Pintér Tibor – „Több stílust kipróbáltam az évek során, ezek közül néhányat jelenleg is gyakorlok. A brazil jiu jitsut 10 évvel ezelőtt kezdtem el, amiről már a legelső edzés után tudtam, hogy ez lesz számomra az igazi, ezt kerestem egész életemben. Az akkori ketrecharc mérkőzések videói, újságcikkek, és egy barátom hatására mentem el először edzésre, ami akkor már egy éve működött Budapesten.”

A móri sportoló még a pontos dátumra is emlékszik: 2006. október 27-e volt, egy péntek délután. Az alagsori helységben, ahol az edzést tartották, talán 10-20 férfi edzett.

„Bemelegítés, erősítés, technikák és küzdelmek jöttek. És ahogy fogatlan tigrisként küzdöttem ott az életemért a verejtékben fürödve - fojtások és feszítések csapdájában vergődve - már tudtam: ez bizony szerelem lesz egy életre. Az edzést egy brazil fiatalember tartotta, aki akkor barna öves volt. (Mint általában a japán eredetű stílusokban, itt is különböző színű övek jelzik a gyakorló aktuális tudásának szintjét.)”

Image
,

Az edző Max Carvalho votl, aki 1998-ban, 18 évesen ismerkedett meg a jiu-jitsu-val. Amikor akadémiát keresett, a lakóhelye közelében találta meg Recifében a Gracie Barra Pernambuco állambeli akadémiáját, amely a rio de janeiro-i Gracie Barrához tartozik. Megismerkedett Zé Radiola-val, aki Carlos Gracie Jr. mester tanítványa volt. Max Carvalho hamarosan rengeteg versenyen vett rész Brazília szerte és sokszoros bajnok lett. Zé Radiola 2004 kora őszén kérte fel Max Carvalho-t, hogy jöjjön Európába, és vezesse itt a Gracie Barra Budapest akadémiát. – Ezt a helyet kereste fel Tibor is tíz évvel ezelőtt.

„Az edzések magas színvonaláról sokat elmond, hogy az egész országból jöttek oda tanulni olyanok is, akik saját sportágukban már kiemelkedő eredményekkel, mesterfokozatokkal rendelkeztek.” – folytatta a visszaemlékezést Tibor.

A BJJ egy nagyon hatékony rendszer, amit a 90’-es években Amerikában szárnyait bontogató, és ma már a profi ökölvivás népszerűségével vetekvő MMA sport tett ismertté. (MMA = mixed martial arts ~ kevert harcművészetek.)

Tibor szerelme pedig annyira erősnek bizonyult a BJJ iránt, hogy nemcsak tanulta e sportot, hanem hamarosan tanította is. Az elmúlt egy évtizedben sok tanítványom volt, s közben többféle szabályrendszerben eredményesen versenyezett ő maga is – és diákjai. Az utóbbi években a verseny és az oktatás sajnos kissé háttérbe szorult a munkája, és  a megfelelő edzőterem hiánya miatt.

Idén novemberben, majdnem napra pontosan tíz évvel az első edzés után pedig megkapta most ő is a barna övet, ami az utolsó a fekete öv, vagyis a mester fokozat előtt.

Gratulálunk!

 

Tibor évekkel ezelőtt két cikket is írt a Fehérvári Hírekre a BJJ kapcsán:

1. http://www.fehervarihirek.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=8023&Itemid=35

2.  http://www.fehervarihirek.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=8013&Itemid=35

 

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >