Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Vezessünk biztonságosan télen is! Nyomtatás E-mail
Írta: Lontai Ildikó   
2012. november 23.

Image A téli időszakban kiemelten fontos az autó szakszerű karbantartása, a gumiabroncsok cseréje, és az időjárási viszonyoknak megfelelő autózás. De hogyan válasszuk ki a megfelelő téli gumit, és miket ajánlott ilyenkor ellenőrizetni a gépjárművön?

 
Lassan beköszöntenek az első fagyok, és +7 C fok alá süllyed a nappali hőmérséklet, ezért erősen ajánlott a téli abroncsokat felszereltetni az autóra. A nyári gumik használata ebben a szezonban igen veszélyes lehet, fagypont körüli hőmérsékleten ugyanis az abroncsok rideggé válnak, és nem képesek megfelelő tapadást biztosítani.
 
Ez a csúszós, nyirkos utakon jelentősen megnöveli az autó fékútját, rosszabb esetben pedig teljesen irányíthatatlanná válhat a gépkocsi. A téli gumi kiválasztásánál ne feltétlenül az ár, inkább a minőség és megbízhatóság alapján döntsünk. A legjobb, ha megkérdezzük a márkaszervizek szakértőit, de tájékozódás képpen érdemes megnézni a független szervezetek által készített gumitesztek eredményeit is.
 
Fontos, hogy az általunk kiválasztott téli gumi jégen és hóban jól fogjon, ugyanakkor figyelni kell a vizes úton nyújtott teljesítményre is, miután hazánkban sokkal inkább jellemző az őszi-téli szezonra a latyakos, vizes aszfalt, mint a vastag hóréteg. Ha régi gumikat használnánk, akkor alaposan vizsgáljuk meg ezek állapotát. Olyan abroncsot, aminek a profil mélysége nem éri el a 4 mm-t, már nem javasolt felszereltetni.
 
- A téli gumi kiválasztása előtt érdemes átgondolni a vezetési szokásainkat, a lakóhelyünk adottságait, és néhány pontban összefoglalni mit várunk el az abroncstól. Aki mellékutcában lakik, ahová csak későn jutnak be a hótolók, válasszon mély barázdás, akár a gyári méretnél egyel keskenyebb téli abroncsot, mert így a friss hóból is könnyebben kijut. Ezekkel a gumikkal viszont óvatosabban kell kanyarodni, mert a puha blokkokon az autó a külső ív felé kezd el kúszni ¬- tanácsolja Jandó Zsolt, a Weltauto szakértője, a székesfehérvári Wolf Auto Kft. értékesítési igazgatója. - Aki rendszeresen autópályán használja az autót, annak érdemesebb a szélesebb prémium abroncsok között válogatnia, mert a nagysebességű fékezések kanyarodások, nagyon igénybe veszik az abroncsokat.
 
A gumik cseréje helyett a komplett kerékcserét is választhatjuk, ami gyorsabb és egyszerűbb megoldás lehet.
 
- A szezononkénti átgumizási költség nagyobb kiadást jelent, mintha csak kész kerekeket dobnánk fel, és rövidebb idő alatt kapunk időpontot a szerviztől is a cserére. Ha hirtelen érkezik a havazás, és szerelt kerekünk van, akkor szükség esetén magunk is lecserélhetjük otthon egy emelő és egy kerékkulcs segítségével – teszi hozzá Jandó Zsolt.
 
Készítsük fel az autónkat a télre! A téli időszakban jelentősen megnő annak szerepe is, hogy milyen állapotú, és mennyire szakszerűen karbantartott a gépkocsink. Éppen ezért érdemes még az első nagyobb fagyok előtt felkészíteni az autót a téli üzemre.
 
- Az olajszint és a hűtőfolyadék szint ellenőrzése mellett az ablakmosó folyadékot is fagyállóra kell cserélni, illetve ajánlott új, jól illeszkedő ablaktörlő lapátokat is felszerelni. A fékek állapotát és az akkumulátort ellenőrizessük szakemberrel, továbbá nézessük meg a pollenszűrőket is, hogy elkerüljük a túlzott párásodást. A szakszervizben történő tél előtti karbantartásnak része az ajtó tömítések átkenése, a zsanérok átvizsgálása, és szükség esetén zsírozása. Ezáltal elkerülhetjük, hogy a hideg fémfelületre kicsapódjon a pára, és összefagyjon más gumi vagy fém alkatrészekkel – mondja Jandó Zsolt, a Weltauto szakértője.
 
- Fontos a szélvédők háztartási ablaktisztítóval történő belső zsírtalanítása is, mert a vékony por és zsírréteg a korlátozott látási viszonyok között fénytörést hoz létre, ami zavarhatja a vezetőt a kilátásban. Mindemellett télen, amikor korán sötétedik, nagyon fontos, hogy az autó láthatósága tökéletes legyen, ezért elengedhetetlen a jól beállított fényszóró és a megfelelő erősségű izzók.
 
Indulás előtt ellenőrizzük az irányjelzőket, fényszórókat és a féklámpát, főleg, ha esti vezetésre készülünk. A kevés gyakorlattal rendelkező sofőröknek érdemes a téli időszak beköszöntével vezetéstechnikai tréningen részt venni, vagy lezárt útszakaszon gyakorolni. Ne feledjük, a sofőr és az utasok biztonságára ebben a szezonban fokozottan kell figyelni!
 
< Előző   Következő >