Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Belpolitika arrow ÖSSZEKÖT A TÖRTÉNELEM
ÖSSZEKÖT A TÖRTÉNELEM Nyomtatás E-mail
Írta: ÖKK   
2013. április 22.

Image Buda, Esztergom, Sopron és Pozsony küldötteinek részvételével rendezték meg a Koronázóvárosok Találkozóját Székesfehérváron, a 2013-as Szent István Emlékév keretében. A történelmi szempontból is kiemelkedő, nagyszabású programsorozat délelőtt a városok közös kiállításának megnyitójával vette kezdetét. Először a delegáltak virágokat helyeztek el a Nemzeti Emlékhelyen, Szent István sírjánál, majd közös szándéknyilatkozatot írtak alá a szent istváni örökség méltó ápolására tett elkötelezettségük kifejezéseként. Az aláírást Emlékülés követte a királykoronázásokat bemutató előadásokkal.

 

A 2013-as Emlékbizottságnak szándéka volt, hogy Székesfehérvár rangjához méltó, tudományos jellegű, hiteles, ugyanakkor a polgárok számára is elérhető, és sokak érdeklődésére számot tartó eseményeket szervezzen a Szent István Emlékév keretében. A magyar koronázóvárosok találkozójának terve már a bizottság alakuló ülésén, 2011. januárjában megszületett. A tervek mára valóra váltak: Budavár Önkormányzata képviseletében dr. Nagy Gábor Tamáspolgármester és dr. Jeney Jánosné alpolgármester, Esztergom nevében Tétényi Éva polgármester vett részt a találkozón, Sopron városát Abdai Géza alpolgármester, Pozsony városát pedig Štefan Holčík történész, korábbi alpolgármester, a Szlovák Nemzeti Múzeum nyugalmazott tudományos munkatársa képviselte a rangos eseményen.

A találkozó első programjaként délelőtt, a Hiemer-ház Báltermében megnyitották a „Koronázóvárosok Találkozása” című, a koronázások történetét, hagyományait bemutató kiállítást, melynek összeállításában közreműködtek a városok múzeumai, levéltárai. A tárlat keretében liturgikus tárgyakról, múzeumi emléktárgyakról, levéltári dokumentumokról, emlékérmekről, metszetekről, és ásatási rajzokról készült fotók láthatóak. A megnyitón Szent Istvánról szóló énekek hangzottak el a Vox Mirabilis Kórus előadásban, majd dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár igazgatója, a 2013-as Emlékbizottság elnöke köszöntötte a vendégeket. Hangsúlyozta: „Rendhagyó és különleges a mai nap! A Magyar Koronázóvárosok Találkozója múltnak, jelennek és jövőnek egyaránt szól, hiszen alkalmunk nyílik arra, hogy továbbgondoljuk együttműködésünket és kapcsolataink erősítését!” A kiállítást Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere nyitotta meg. Köszöntőjében hangsúlyozta: „A mai Európában egyre kevesebb helyen uralkodnak királyok, és ahol uralkodnak is, kiment a divatból a koronázás. Ezért aztán furcsának és a korszellemmel ellentétesnek tűnhet, ha egy város közösségbe hívja a koronázóvárosokat. Mi mégis ezt tesszük! Hiszen a ma és a jövő döntéseit akkor hozhatjuk meg helyesen, ha törekszünk megérteni azt a bonyolult folyamatot, melyet leegyszerűsítve történelemnek nevezünk.”

 

 

A koronázóvárosokat összeköti a szent istváni örökség, ennek jegyében a delegáltak délután a Nemzeti Emlékhelyen tartottak közös megemlékezést, és virágokat helyeztek el államalapító királyunk sírjánál. Ezt követően a program ismét a Hiemer-ház Báltermében folytatódott, ahol dr. Cser-Palkovics András,Székesfehérvár polgármestere köszöntötte a városok küldötteit. Mint mondta: „Székesfehérvárnak történelem adta joga volt, hogy összehívja a Koronázóvárosok Találkozóját, melynek megrendezése már a kezdet kezdetén felmerült a 2013-as Szent István Emlékévre történő felkészülés során. A városainkat összekötő kapocs közös felelősséget ró ránk, egyben lehetőségeket is jelent mindannyiunk számára. Fontos, hogy múltunk ismeretében szülessenek olyan döntéseink, amelyek hatnak a jövőre, a jövőbeni együttműködésünkre.” Székesfehérvár polgármestere örömét fejezte ki, hogy Pozsony is képviseltette magát a találkozón. Mint mondta: „Reméljük, hogy Pozsony városa is részese kíván lenni a koronázóvárosok jövőbeni együttműködésének! A határon átívelő kapcsolat is bizonyossága lehetne annak, hogy a történelem nem szétválaszt, hanem összeköt minket!”

A koronázóvárosok kapcsolatát erősíti az a közös szándéknyilatkozat, melyet ünnepélyes keretek között írtak alá Buda, Esztergom, Sopron és Székesfehérvár vezetői. A városok a nyilatkozatban kifejezik elkötelezettségüket a szent istváni örökség méltó ápolása iránt: „A Szent Korona, a királyi koronázása olyan történelmi összekötő kapocs Buda, Esztergom, Sopron és Székesfehérvár között, amely arra késztetett bennünket, hogy részesei legyünk a magyar királyokat koronázó városok találkozójának, és együtt tisztelegjünk államalapító szent királyunk emléke előtt. Tettük ezt bölcs elődeink példáját követve azzal a hittel a szívünkben, azzal a meggyőződéssel, hogy lelkiismereti kötelezettségünknek érezzük a szent istváni örökség ápolását, szellemiségének megőrzését, átadását. Szándékaink szerint törekszünk arra, hogy összefogással, hittel és a tettek erejével mai nehézségeinket leküzdjük, és erősítjük magyarság - és nemzettudatunkat.” – olvasható a nyilatkozatban.

A dokumentum aláírását követő Emlékülésen előadások hangzottak el a koronázóvárosok tudományos küldötteinek tolmácsolásában többek között a középkori magyar királyavatásokról, a pozsonyi királykoronázásokról, az esztergomi érsekek koronázási jogáról, a magyar koronázási érmekről, illetve királykoronázásról az I. világháború közepette. A találkozó szombaton este a Szent István Bazilikában ért véget, ahol a VIII. Fehérvári Ének Országos Ifjúsági Énekkari Találkozó és a XII. Országos Alba Regia Kamarazenei Verseny programjának részeként Liszt Ferenc: „Koronázási mise” című zeneműve csendült fel az egyesített vegyeskar és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar közreműködésével, Drahos Béla karmester vezényletével.

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >