Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Tervezett ütemben halad az ÚT-MUTATÓ program Nyomtatás E-mail
Írta: Fehérvári Hírek   
2013. december 11.

Image Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósuló TÁMOP-5.3.3-11/2-2011-0013 „ÚT-MUTATÓ” elnevezésű projekt az utcán élő hajléktalan személyek társadalmi visszailleszkedését és foglalkoztathatóságát segíti elő, valamint sikeres munkaerő-piaci integrációjukat alapozza meg. Az alábbiakban olvasható a Kríziskezelő Központ beszámolója.

 


„Eddig 36 fő bevonása valósult meg, mert 1 fő kiesett és helyette tudtunk az Átmeneti Szállóról 1 főt 6 hónapos időtartamban a bérleti díjjal támogatni, aki ez év májusában szociális bérlakást kapott.

Az átmeneti szállókról 2 nő albérletbe került, 3 férfi az intézmény nem normatívás külső lakásában került elhelyezésre 6-6 hónapos szerződéssel és lakhatási támogatással, ők már sikeresen megvalósították az egyéni fejlesztési tervükben foglaltakat és önállóan élik intézményen kívüli életüket. 

Közvetlenül utcáról 4 férfi az átmeneti szálló befogadó szobájába, 3 férfi a menedékhely felújított lakókonténerébe került. Közülük a leggyengébb egészségi állapotban lévő, hosszas kórházi kezelés és intézményi betegszobai ellátás ellenére 2013. július 18-án sajnálatos módon elhunyt. További 1 fő nem élt azzal a lehetőséggel, hogy támogatását meghosszabbítsuk, mert elmondása szerint olyan munkalehetősége akadt, ahol szállást is kap, és új életet kezdhet.

Egy férfi és 8 pár albérletben, 2 pár a női átmeneti szálló befogadó szobáiban került elhelyezésre. Szerződéseik 6 hónapra szólnak, de kétszer hosszabbíthatók. Három párt és egy férfit a Mazsi Panzióban, fürdőszobás, felújított szobákban, közös konyha és mosókonyha használattal, 4 párt a Ráchegy Hotel 2 ágyas apartmanjaiban és 1 családot a közeli Inotán tudtunk albérlethez juttatni. Közülük három pár saját kérésére már nem részesül támogatásban, elmondásuk szerint az eltelt időszakban megerősödtek és a továbbiakban önállóan szeretnék élni az életüket.

Párkapcsolati konfliktus miatt, hirtelen felindulásból 1 fő múlt év decemberében kilépett a mentális állapotjavító tréning közepén a programból. Párját egyénileg támogattuk az időszak végéig, most újból együtt vannak, de a programban a támogatottságuk már lejárt.

Mentális állapotjavító tréning (2012. november 12. - december 21.) és a tanulási és munkamotiváció erősítését szolgáló tréning (2013. január 07. - 2013. március 09.) célja a célcsoport pszichológiai és szociális hátrányainak leküzdése, sajátos igényeikhez való igazodás nem hagyományos szerkezetű munkaerő-piaci tréningmódszerek alkalmazásával, a képzési napokra képzési támogatást, reggeli szendvicset és ebédet biztosítottunk. A tréningekről a trénerektől és a résztvevőktől is a vártnál sokkal pozitívabb visszajelzéseket kaptunk, melyre szükségünk is van, hiszen szinte folyamatosan több problémás helyzetet kell kezelni. A tréningek befejezte után az utcáról programba került ellátottaink közül jelenleg heten határozott idejű és hárman határozatlan idejű munkaviszonyban dolgoznak, két fő rendszeres alakalmi (idény) munkát végez. Jelenleg további öt fő FHT és egy fő RSZS ellátásban részesül.

Háttérszolgáltatásként működtetjük tanácsadásainkat, melyek kiemelendő jelentőségűek a célcsoportban tapasztalható problémák gyakorisága miatt. Ezek pszichológiai, pszichiátriai, munkaügyi, karrier, jogi tanácsadások a programban résztvevő ellátottak részére 2012.09.01-től az egyeztetett időpontokban folyamatosan biztosítjuk.

A tervezett társadalmi integrációt segítő közösségi programok közül a kirándulást júliusban ideális időjárási körülmények között változatos és érdekes programmal tartottuk meg. A visszajelzések is egyértelműen sikeresnek minősítették. A csoportos szabadidős tevékenységekhez az igényfelmérés megtörtént, a sport és kulturális eseményekre az igényelt számú bérletet beszereztük. Sajtótájékoztatót 1 alkalommal tartottunk. Helyi szakmai együttműködési hálózatot külön megállapodás alapján működtetünk, különös tekintettel a téli krízisidőszakra. Szakmai napot kétszer tartottunk a régió más megvalósítóival. A megvalósítók munkáját támogatja az igényekhez és a megvalósítás során felmerült problémákhoz alkalmazkodó szupervízió.

Egyéni és csoportos esetkezelés, annak dokumentálása, személyes segítség, tanácsadás, mentorálás az önálló életvitel kialakítására a társadalomba való be-/visszailleszkedés segítése, a bevontak foglalkoztathatóságának fejlesztése és/vagy képzésbe irányítása és/vagy foglalkoztatásának elérése és/vagy munkahelye megtartásának segítése, személyes és/vagy csoportos tanácsadással az esetfelelős szociális munkások állandó feladata. Önkéntes munkát 2 fő végzett eddig a tervezett 30 óra időtartamban, de többen már részben teljesítették azt. Utcai hajléktalanok elhagyott életterének megtisztításáért is részt vettek már több megmozdulásban.

A jövőben a célcsoportból 12 fő részére 25 napos parkgondozói képzést tervezünk. Programunk kezdetekor a célcsoport képzései, tréningjei a célcsoport sajátosságainak megfelelően elsősorban a felzárkóztatás segítését célozták meg (kompetenciafejlesztés, szocializáció). E folyamat hossza a célcsoport speciális összetétele és élethelyzetéből adódó szociális deficitjeiből adódóan nehezen prognosztizálható. A két éves időtartamú programunk tervezésekor reálisan nem számolhattunk azzal, hogy egy tanfolyamnyi létszám alkalmassá válik OKJ-és képzettség megszerzésére, mivel a bevontak többsége sok éve tartósan utcán élő személy volt, ennek a helyzetnek az összes szociális és egészségügyi deficitjével együtt. Kitartó és a különböző szakterületek projekt által biztosított összehangolt tevékenységeinek köszönhetően mostanra a résztvevők többsége eljutott oda, hogy egy végzettséget adó képzés befejeztével jó eséllyel tartósan megkapaszkodhatna a munkaerő-piacon, mellyel a program lezárta utáni önálló lakhatás megtartását is hatékonyan készíthetjük elő.

Városunkban hosszú évekre visszanyúlóan szoros munkakapcsolatot ápolunk a székesfehérvári Városgondnoksággal, akik folyamatosan vesznek fel és alkalmaznak hajléktalan embereket elsősorban parkfenntartásra, közterületek tisztítására, gondozására. A parkgondozó képzés olyan elméleti és gyakorlati ismereteket ad a képzést elvégzők számára, amelyekkel sikeresebben helyezkedhetnek el, akár az elsődleges munkaerőpiacon is, hiszen az eddigi gyakorlat szerint a Városgondnokság a képzett és jól teljesítő dolgozóit lehetőségei szerint határozatlan idejű szerződéssel is alkalmazza. Erre a programunkba bevont személyek esetében már volt példa, amennyiben a motiváltság együtt járt a már esetlegesen meglévő képzettséggel.

A képzés során a célcsoportot képzési támogatásban részesítjük 65.000 Ft/fő/25nap költséggel. A képzési támogatásra megélhetésük biztosítása érdekében van szükségük, mivel lakhatásuk a program által biztosított, de egyéb jövedelemmel a képzés ideje alatt nem rendelkeznek. A 12 fő részére a képzés alatt 25 napra étkezést is biztosítunk 800 Ft/fő/nap költséggel. A napi étkezés biztosítása számukra a tanfolyamon való részvétel alapfeltétele, mivel étkezésük, különösen a kezdeti időszakban, önálló jövedelem hiányában, csaknem megoldhatatlan, hiszen a képzési támogatást csak a képzés egy részének teljesítése után kapnak majd. Csoportosítottunk még át  forrást a pályázati keretből bútorzat helyett  háztartási gépekre, mivel a tapasztalat szerint erre nagyobb szükség van. Ennek oka, hogy a meglévő háztartási gépek használtan kerültek beszerzésre, így nagyon hamar tönkremennek.

A megvalósító szakemberek részére 3 egész napos napi 10 órás „Konfliktuskezelés eszközei a szociális szakmákban tréninget” és „Záró konferenciát” szervezünk. 

Összefoglalva elmondható, hogy a megvalósítás a tervezett ütemben zajlik. A program teljes időtartama 2 év (2012. 07. 01. - 2014. 06. 30.). Az elnyert támogatási összeg: 67 604 664 Ft. "


                                                        

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >