Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Évértékelő tiszti értekezletet tartott az igazgatóság Nyomtatás E-mail
Írta: Farkas-Bozsik Gábor tűzoltó százados   
2014. február 24.

Image A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megtartotta a 2013-as évet értékelő és a 2014-es esztendőre vonatkozó feladat-meghatározó tiszti értekezletét Székesfehérváron, a Megyeházán.

 

Az elmúlt évben elvégzett munkáról Magosi Lajos tűzoltó ezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója adott összefoglalót. A megye tűzoltói 1147 esetben tűzesethez, 1279 alkalommal műszaki mentéshez vonultak. Olyan bejelentés, amikor téves jelzést adtak a segélykérő vonalon 387-szer fordult elő, míg 23-szor rosszindulatú, valótlan bejelentések érkeztek. A katasztrófavédelem következetes, megelőzés centrikus munkáját jól példázó tendencia, hogy 2013-ban 42 százalékkal csökkent a tűzesetek száma az előző évhez viszonyítva. A kedvező értékek fenntartása érdekében már az iskoláskorúak körében jelen kell lenni, hiszen az időben átadott információ folyamatosan hasznosul a későbbiek során is. Az érettségi vizsga előtt állók közösségi szolgálata kiváló lehetőség a tűzvédelmi ismeretek minél szélesebb körben való terjesztésére. Összesen 17 iskola 300 diákja kapcsolódott be az igazgatóság programjaiba.

A polgári védelemi szakterületnek komoly kihívást jelentettek a 2013-ban megalakult Fejér Önkéntes Mentőszervezethez és az önkéntes járási mentőcsoportokhoz kapcsolódó feladatok. A szervezetek rendszerbeállító- és nemzeti minősítő gyakorlata már elkezdődött és az idei év első felében befejeződnek.

Kiemelt terület az iparbiztonsági tevékenység. Megyénkben egyaránt megtalálható a közúti, a vasúti és a vízi úton történő veszélyes áru szállítás. A Dunán 50 hajót, a rendező pályaudvarokon 1791 vasúti kocsit az utakon pedig 764 járművet vontak ellenőrzés alá. Szabálytalanság esetén minden esetben hatósági eljárás indult. Az idei év fő területe a kritikus infrastruktúra, például az energiaszolgáltatás és a kommunikációs hálózatok védelme, mivel ezek kiesése, üzemzavara súlyos fennakadásokat okoz a gazdasági és az állampolgárok mindennapi életében.

Az integrált hatósági szakterületen, amelybe a tűzvédelem, a polgári védelem és az iparbiztonság is beletartozik, párhuzamosan folyt a prevenciós és a kontroll tevékenység. Az ellenőrzések száma megyei és a területi szinten is többszörösére emelkedett. A Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság több esetben adott át szén-monoxid érzékelőket közösségi, egészségügyi, oktatási intézményeknek, valamint nagycsaládoknak is. Az év végéhez közeledve lakossági fórum és látványos tűzvédelmi, tűzoltási bemutató kerül megszervezésre.

A segélykérő 105-ös telefonszámon érkező hívásokat a megyei műveletirányítás kezeli. A tavalyi esztendőben összesen 2990 eseménnyel kapcsolatban volt szükség a munkájukra. Az informatikai hátteret a katasztrófavédelem által fejlesztett és működtetett riasztási- és döntéstámogatási rendszer segíti. A Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat 227 alkalommal kapott riasztást, ezek közül 80 esetben vették át a tűzoltás vagy műszaki mentés irányítását, elsősorban összetett, nagy szakmai kihívást jelentő eseteknél.

A szervezet funkcionális részeinek, a humánszolgálatnak és a gazdasági területnek is folyamatosan fejlődnie kell, hogy az operatív területek megnövekedett feladataihoz biztosítsák a szükséges forrásokat, eszközöket, szakembereket.

Az igazgatóság kommunikációs tevékenységének színvonalát jól példázza, hogy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság értékelése szerint országos viszonylatban a legmagasabb szinten folytatott tevékenység. A sajtómegjelenések száma a tavalyi évhez képest jelentősen megemelkedett. A káresetekről történő folyamatos tájékoztatás mellett az évszakokhoz, illetve az időjárási viszonyokhoz kapcsolódó, a lakosság számára gyors és pontos információkat adó veszélyhelyzeti kommunikáció is rendszeres.


Az értekezletet megtisztelte jelenlétével Dr. Góra Zoltán tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgató-helyettese. Értékelésében kiemelte, hogy folyamatosan fejleszteni kell a megyei mentőszervezeteket és a járási mentőcsoportokat, amelyeknek az önkéntes tűzoltó egyesületek adják a gerincét. A továbblépés mind létszám, mind technikai vonalon nélkülözhetetlen. Az idei évtől lehetőség nyílik arra, hogy az egyesületek önállóan, hivatásos katasztrófavédelmi egység nélkül számoljanak fel a káreseteket. Természetesen egy ilyen vállalás esetén több feltételnek is meg kell felelni. Példaértékűnek minősítette a Fejér megyei katasztrófavédelem helytállását a márciusi hóviharral és a júniusi árvízzel kapcsolatban. Természetesen a gyors reagáló képesség és a hatékony beavatkozás elképzelhetetlen a társ- és civilszervezetek, valamint az önkéntesek támogató, segítő munkája nélkül az előbb említettekhez hasonló nagy kiterjedésű, hosszan elhúzódó katasztrófavédelmi műveletek esetében. A logisztikai tevékenység kiváló minősítést érdemel, hiszen sehol nem lépett fel eszköz, vagy anyaghiány az árvízi védekezés során.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >