Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Védekezés a selyemfényű puszpángmoly ellen Nyomtatás E-mail
Írta: Fehérvári Hírek   
2015. május 13.
Székesfehérvár közterületein tavaly ősszel jelent meg egy eddig nem látott kártevő, a selyemfényű puszpángmoly. Előkerülése a növényvédő szakemberek számára nem volt meglepő, azonban a károsítás mértéke a vártnál nagyobb. A Városgondnokság Fehérváron permetezéssel, és ha szükséges metszéssel védekezik a puszpángmoly ellen.

 

 

A selyemfényű puszpángmoly lárvái zöld színűek, teljes fejlettségükben 4 cm-es méretet is meghaladhatják. A fejlett lárvák feketés csíkokkal mintázottak, fejük fekete. Általában a levelek hátoldalán élnek, oda tapadva, rejtőzködve. Bábozódáshoz vonuló lárvák több levelet összeszőnek, abban húzódnak meg, azokból fejlődnek ki az kirepülő lepkék. A kifejlett lepkék jól repülnek, nagy távolságot is képesek megtenni. Zöldes színű petecsomóikat a puszpáng bokrok leveleire rakják.

A tetszetős külsejű, könnyen felismerhető faj a Távol-Keleten őshonos. Európában először 2006-ban Németországban figyelték meg, hazánkban 2011-ben Fertőd környékén jelent meg, azóta rohamosan terjed. Fiatal lárva alakban telel, Magyarországon évente három nemzedéke fejlődik ki. Kártétele a puszpáng (más néven buxus) bokrok hajtásainak, súlyos esetben az egész növény tarra rágása, mellyel a közkedvelt díszcserjék teljes mértékben elveszítik díszítő értéküket.

 

 


 

A kifejlett lepkék jól repülnek, nagy távolságot képesek megtenni. A selyemfényű puszpángmoly évente legalább 3 nemzedéket nevel ki, azaz többször rajzik a lepkéje. A kifejlett egyedek szétnyitott szárnyakkal elérik a 4 centimétert, színük fehéres, és szárnyukat körben széles barnás szegély övezi.

A gondot az jelenti, hogy eredményesen védekezni kizárólag a fiatal hernyók ellen tudunk, melyek kártétele még nem annyira szembetűnő. Számos biológiai és közterületen használható kémiai növényvédő szer alkalmas a kis hernyók elpusztítására. Amikor a bokrokon már messziről látszik a kártétel, elkéstünk a védekezéssel. Ilyenkor a további terjedés megfékezésére az élénk színű hernyók összegyűjtése a leghatékonyabb módszer. Számos más fajjal ellentétben a hernyók érintése semmilyen allergiás tünetet nem okoz, azonban egyesek számára undorkeltő lehet, ezért javasolt kesztyűt használni.

 


 

 

Székesfehérvár Városgondnoksága igyekszik mindenhol összegyűjteni a fejlett hernyókat, illetve felmérni a károsított bokrokat és külön figyelmet fordítanak a lepkék rajzásának megfigyelésére, hogy időzített védekezéssel hatékonyan vissza lehessen szorítani a kártevő elterjedését. Ehhez a munkához bármely lakossági bejelentést, illetve megfigyelést köszönettel várnak.

A Városgondnokság internetes, közterületi hibabejelentője

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >