Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Belpolitika arrow Júniustól könnyebben gyűjtünk szelektíven
Júniustól könnyebben gyűjtünk szelektíven Nyomtatás E-mail
Írta: Polónyi Dóra   
2016. március 22.
ImageKedden délelőtt a „kétkukás” hulladékgyűjtésről tartott sajtótájékoztatót a Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője, Steigerwald Tibor és Szépe Attila műszaki igazgató. Júniustól már mindenki szelektíven gyűjti a hulladékot a háztartásokban, ehhez minden segítséget megkapnak a lakosok. A rendszer bevezetésével a jelenleg hatályos hulladékszállítási díjak nem változnak.

 

A tavaly január 1-jén hatályba lépett 385/2014-es kormányrendelet a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeit határozza meg. A rendelet szerint a környezettudatosság jegyében korábban szabadon választható szelektív gyűjtés helyett minden lakos számára kötelező a hulladékok elkülönített gyűjtése.

2015 júniusában a Depónia Nonprofit Kft. által elindított szelektív gyűjtési kísérleti projekt sikeres volt. 2016. június 6-tól kezdődően minden székesfehérvári családi házas ingatlannál lehetővé válik a hulladékok legalább két frakciós gyűjtése és ily módon történő átadása a Közszolgáltató részére.  Ezt a szolgáltató egy díjmentesen átvehető és használható edény kiosztásával segíti. Az új, szelektív edény és a korábban meglévő edény folyamatos használatával külön kell gyűjteni a keletkező hulladékot és a megfelelő napokon ki kell helyezni az ingatlan elé.

A rendszer bevezetésével a jelenleg hatályos hulladékszállítási díjak nem változnak.

A lakosok számára a hulladék háztartásban történő szétválogatását tájékoztató matricák könnyítik meg. Az új, elkülönített hulladékok gyűjtésére szolgáló edénybe az anyagukban hasznosítható műanyag, papír, fém hulladékok helyezhetők.  Ide kerül a csomagolási hulladék (PET palack, zacskók, sörös-, tejes doboz, mosószeres-, kozmetikai flakon, papír) továbbá a ruhanemű, textil, habosított polisztirol (Hungarocell). A nagyobb kartonpapírt kötegelve, lapítva kell a kuka mellé helyezni. A többlet szelektív hulladékot áttetsző zsákban lehet a szelektív edény mellé tenni, ez továbbra is díjmentesen kerül elszállításra.

A veszélyes hulladék (elem, fénycső, festék) csak hulladékudvarban helyezhető el. A korábban megszokottak szerint külön gyűjtésre kerül az üveghulladék, mely a hulladékudvarban, a szelektív szigeteken vagy a nagyobb áruházak mellett elhelyezett üveggyűjtő konténerekben tehető le.

Az elszállított elkülönített (szelektív) hulladékok kézi válogatáson esnek át, ezért különösen fontos a fentiek betartása, mind a hasznosíthatóság, mind a válogatást végző dolgozók védelme érdekében. A válogatott hulladékok újrahasznosításra kerülnek. Az elkülönített (szelektív) hulladék minden páratlan héten, a biológiailag lebomló hulladék gyűjtési napján kerül elszállításra.

A biológiailag lebomló hulladékok gyűjtésére szolgáló, már meglévő edénybe kell gyűjteni a hasznosításra nem kerülő hulladékokat. Ide kerül a konyhai és kerti zöldhulladék, élelmiszer-maradék, higiéniai hulladék, szennyezett csomagolási hulladék (pl. ételmaradékos papír vagy műanyag tálca), kihűlt hamu vagy salak. Az elszállított biológiailag lebomló hulladék stabilizálási (komposztálási) folyamaton megy keresztül, amely során gépi feldolgozást alkalmaznak.  Az ingatlantulajdonos a korábban használt edényébe gyűjtheti a biológiailag lebomló, továbbá a szennyezett, anyagában nem hasznosítható hulladékokat, melynek elszállítása a korábbi vegyes hulladékgyűjtési napon, hetente történik. A többlet zöldhulladékot zöld matricával ellátott áttetsző zsákban vagy legfeljebb 0,1 m3-es kötegben kell a kuka mellé kihelyezni, mely a meghirdetett időszakban minden páros héten kerül elszállításra.

A tavaszi hónapok során a Depónia Nonprofit Kft. az ingatlantulajdonosok számára szerződésenként díjmentes használatra biztosít 1 db 120 literes hulladékgyűjtő edényt az elkülönített (szelektív) hulladékok gyűjtésére. Az edények felmatricázva kerülnek az ingatlantulajdonosokhoz. A matricán a gyűjtéssel kapcsolatos információkat tüntetik fel.  Az edények átvételével kapcsolatos információkról a postaládákba kerülő szórólapok tájékoztatják az érintetteket. (Társasházak esetében a Depónia munkatársai a közös képviselőkkel felveszik a kapcsolatot.)

Az ország számos településén már működik a hulladékgyűjtés hasonló formája. A kétkukás gyűjtés tapasztalatai azt igazolják, hogy a lakosok környezettudatosabbakká válnak, s egyre nagyobb az újrafelhasználható hulladék mennyisége. A gyakorlati tapasztalatokról és összehasonlítási eredményekről a Depónia Nonprofit munkatársai folyamatosan tájékoztatják majd a lakosságot.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >