Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Kilenc évfolyamos lehet az általános iskolai képzés Nyomtatás E-mail
Írta: Bácskay Gergely   
2017. március 06.
Image„A pedagógiai szakszolgálatok sokszínű világa” címmel tartott nyitókonferenciát a Fejér Megyei Pedagógiai Szakszolgálat a Pedagógiai Szakszolgálatok Hete alkalmából a Fehérvári Civil Központban. A nyitókonferencián részt vett Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások minisztere is, aki az eseményen többek között a kilenc évfolyamos általános iskolai képzés elindításáról is beszélt.

 

Az esemény megnyitóján beszédében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hangsúlyozta: a Kormány már a 2017-es költségvetés elfogadásakor 3,8 milliárd forintot különített el arra, hogy minden évben – a fizetések ellentételezéseként – nyolcszáz új, a pedagógiai szakszolgálatban dolgozó bérét fedezze. Mint mondta, szükség van arra, hogy minél több szakember kerüljön be ebbe a rendszerbe, hiszen egyre több az olyan gyermek, aki valamilyen problémával, nehézséggel születik. Pontosan ezért a nehézséggel küzdő gyermekek számára a megfelelő terápia elindítását és a fejlesztés megadását a családok segítésén túl nemzetgazdasági érdeknek is nevezte. Ebbe a rendszerbe egyre több szellemi, szakmai és – ha szükséges – pénzügyi energiát szeretnének beletenni. Véleménye szerint ez nemcsak a családoknak, hanem az országnak is jó, mellyel az emberi erőforrás minőségét tudják javítani.

Az emberi erőforrások minisztere fontosnak nevezte a gyermekek képzésében – például az óvodából az iskolába – az átmenetek biztonságos és átlátható rendszerének garantálását, hiszen így a szülők pontosan láthatják, gyerekük hol kaphatja meg a számára legszükségesebb segítséget. Balog Zoltán azt is hangsúlyozta, hogy akkor sikerült jól ez az integráció, ha a gyermekek minél hamarabb kikerülnek a rendszerből. További lényeges célként azt is kiemelte, hogy a gyerekek minél integráltabban, egy helyen kaphassák meg mindazt, ami a fejlesztésükhöz szükséges.
 
Balog Zoltán emellett arról is beszélt, hogy a Kormány a kilenc évfolyamos általános iskolai képzések bevezetését tervezi. „A szakmai viták egyre inkább abba az irányba mutatnak, hogy az óvodából az általános iskolába történő átmenetnél a családok elbizonytalanodnak, vajon érdemes-e hatévesen iskolába küldeni a gyermeket, vagy sem. Azt látjuk, hogy a köznevelési rendszer megerősítését egy úgynevezett előiskolával tudjuk leginkább elérni. Ez egy plusz évet jelent az óvoda és az általános iskola között, amely valóban iskolaéretté teszi a gyermekeket. Ebben a periódusban a gyermekek kifejezetten arra tudnak koncentrálni, hogy jól tudjanak írni, olvasni, számolni, beszélni, s csak ezután következzenek a közismereti tárgyak.” – tette hozzá Balog Zoltán.
 
Dr. Solti Péter, a Klebelsberg Központ elnöke nagyon fontosnak nevezte a sajátos nevelési igényű gyermekeknek a kezelését, amely egy nagyon heterogén feladatrendszer. A sokrétű feladatok megoldásában a szakszolgálatok hatalmas szerepet játszanak. Mint mondta, a szakszolgálati rendszer átalakulását követően 2013-tól kezdve sikerült egységes és átlátható keretek közé terelni a legfontosabb kérdésköröket. Örömét fejezte ki, hogy a Fejér Megyei Pedagógiai Szakszolgálat a Székesfehérvári Tankerületi Központtal egy kifejezetten unikális szervezés keretében hozta létre a pénteki nyitókonferenciát. Véleménye szerint az esemény révén a szülőkhöz és a pedagógusokhoz is könnyebben eljuthatnak azok a fontos információk, melyek a gyermekek képzését segítik.
 
A nyitókonferencián több lényeges oktatási témával, például a sajátos nevelési igényű gyermekek jogaival és kötelességeivel, a kora gyermekkori intervencióval és a tehetséggondozás kérdéskörével is foglalkoztak a szakemberek. Az eseményen részt vett Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András is. „A fiatalok és a diákok az adott város jövőjét is jelentik. Fontos, hogy ebben a kérdéskörben a szakemberek a maihoz hasonló szakmai konferenciákon találkozzanak, lehetőséget adva a különböző szakterületeknek a következő lépések közös kidolgozására. Az ilyen értekezések hasznosak Székesfehérvár számára is, hiszen egyfajta visszajelzésül szolgálnak, hogy a város miben tud ezeknek a szakmai programoknak a végrehajtásában segíteni. Nagyon érdekes, hogy ugyanezen a napon a város Közgyűlése két nagyon fontos, a diákságot érintő kérdésben is döntést hozott. A pályaorientáció vonatkozásában biztosítjuk minden középiskolás diáknak a megfelelő életkorban, hogy egyénre szabott pályaorientációt kapjon, másodsorban pedig a Digitális Élmény Központ elindítása a diákokat, a családokat, a pedagógusokat és más érdeklődőket is megszólítja majd.

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >