Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Kultúra arrow Szétszakítva – Bemutatták Burján Zsigmond új filmjét
Szétszakítva – Bemutatták Burján Zsigmond új filmjét Nyomtatás E-mail
Írta: Csordás Csilla   
2022. szeptember 12.
Burján Zsigmon Szétszakítva című nagyjátékfilmjének díszbemutatóját szombaton este tartották a Feketehegy-Szárazréti Kultúrudvarban. A Csak még egyszer, előre! című háborús filmballada folytatásaként elkészült film a Magyar Királyi székesfehérvári 17. honvéd gyalogezred frontról hazatért katonáinak sorsát mutatja be az 1918 és 1920 közötti időszakban, az őszirózsás forradalomtól a román megszálláson át a trianoni döntésig.

 


„Nem volt a monarchiának még egy olyan ezrede, mint a 17-esek.” – idézi Sipos Gyula betegágyánál az ápolónő az ezredben bakaként szolgált édesapja szavait. 1959 októberéből indul vissza a múltba Burján Zsigmond Szétszakítva című filmje. A végső búcsúra készülő Sipos Gyula ezredes, a Magyar Királyi székesfehérvári 17. honvéd gyalogezred parancsnoka emlékeiből azt az időszakot eleveníti fel, amikor ezredének életben maradt tagjaival hazatérve, az ezred megszűnése után megpróbálják megtalálni helyüket a polgári életben. Ehhez azonban fel kell dolgozni a harctéri eseményeket, szembesülni az otthonmaradottak sorsával, elfogadni, beletörődni a megváltoztathatatlanba, és közben megpróbálni folytatni az életet, vagy éppen újat kezdeni. Mindeközben katonaként helytállni az 1918 és 1920 közötti történelmileg is igen kaotikus időszakban. A nagy háborúból hazatért katona számára ez nagyon nehéz feladat, mert, amint a filmben Sipos Gyula mondja: „Mi, túlélők is ott hagytunk a fronton a lelkünkből egy darabot…”

Ez a film, bár a száz évvel ezelőtti eseményeket idézi fel, üzen a jelennek. Nemzeti és emberi tragédiák, fehérvári sorsok jelennek meg, amelyek szorosan összefonódtak a történelemmel, mondta köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Ez a film hiánypótló, hiszen a képek segítségével mutatja meg a ma emberének, mit éltek át nagyszüleink, dédszüleink ebben a vészterhes időszakban. A film tisztelgés az elődök előtt és üzenet a ma élőknek. Feladatunk, hogy megmutassuk egy történelemóra keretében a diákoknak, beszéljünk erről az időszakról is, a nemzetközi történetekről és a fehérvári eseményekről.

A vetítést megelőzően Pintér Anita, az alkotó társa osztotta meg személyes gondolatait a közönséggel: “Zsigmond – mint minden alkotó -erősen hitt abban, hogy amit megálmodott, annak el is kell készülnie, különben nem lobbant volna fel az a láng, ami késztette. Emellett biztos volt egy szélesebb körű támogatásban, hiszen az eddigiek során olyan filmek és értékek születtek általa, melyek megalapozhatták és könnyebbé tehették volna a Szétszakítva című film megszületésének útját.” Ha kicsit nehezebben is, de létrejöhetett az alkotás, tette hozzá, majd a produkció nevében köszönetet mondott Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának mind az anyagi támogatásért, mind a folyamatos erkölcsi elismerésért, valamint a Fehérvár Médiacentrumnak és a Fejér Megyei Hírlapnak a tudósításokért. Kiemelte az alkotók közötti együttműködést, melynek a magas színvonalú szakmai munka mellett alapja volt a bizalom, az egymás munkája iránt tanúsított megbecsülés és tisztelet, s a kreatív alkotás.             

„Bár nagyon sokszor láttam már ezeket a filmkockákat, a filmet, amíg készítettük, de ez így most egyben, szélesvásznon igazán magával ragadott. Mindenkinek, aki részt vett valamilyen módon a film készítésében: a szereplőknek, az operatőrnek, a vágónak, a támogatóknak köszönhetően ez még több lett, mint amit megálmodtam.” – mondott köszönetet a rendező, Burján Zsigmond. A filmvetítést követően a színpadra lépő alkotógárdát nagy tapssal köszöntötte a közönség.

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >