Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap
Megemlékezéssel és szentmisével zárult a lengyel-magyar barátság napja Nyomtatás E-mail
Írta: Bácskai Gergely   
2025. március 24.
A lengyel-magyar barátság napja alkalmából rendezett ünnepségsorozat vasárnap néma főhajtással és szentmisével zárult Székesfehérváron. A Jávor Ottó téri Katyn Emlékkeresztnél néma koszorúzással tisztelegtek az 1940-es katyni mészárlás áldozatainak emléke előtt, majd lengyel nyelvű szentmise volt a Szent István-székesegyházban.

 

 

A lengyel-magyar barátság napja alkalmából rendezett ünnepségsorozat március 23-án, vasárnap zárult Székesfehérváron. A Katyn Emlékkeresztnél néma koszorúzással emlékeztek Lengyelország nemzeti tragédiájára.


Székesfehérvár városa nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester, Vargha Tamás országgyűlési képviselő, Lehrner Zsolt és Horváth Miklós Csaba alpolgármesterek, dr. Kovács Zsoltné, Szontaghné Kovács Erika, illetve Deák Lajosné önkormányzati képviselő helyezett el koszorút. A Fejér Vármegyei Önkormányzat nevében Szabó Tibor alelnök koszorúzott, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal képviseletében pedig Dancs Norbert járási hivatalvezető. A Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat mellett a Klub Polonia, valamint a Német, a Szerb és az Örmény Nemzetiségi Önkormányzat is koszorút helyezett el, de képviseltette magát a megemlékezésen a fehérvári Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság, a Vörösmarty Társaság és ott volt gróf Károlyi György is.

 

Megemlékezéssel és szentmisével zárult a magyar-lengyel barátság napja

 


A lengyel és a magyar nép közötti kölcsönös megértés és tisztelet jeléül még 2012 márciusában avatták fel a székesfehérvári Jávor Ottó téren a Katyñ emlékkeresztet. Horváth János szobrászművész alkotása annak a csaknem huszonkétezer lengyel értelmiséginek, tiszteknek és tisztségviselőknek állít emléket, akiket 1940 tavaszán, a Katyñ környéki erdőkben végeztek ki, és rejtettek jeltelen tömegsírokba a szovjet csapatok. A tömeggyilkosságokat és az áldozatok eltüntetését nagy titokban hajtották végre. Ez a barbár cselekedet a lengyel nép egyik legnagyobb és legfájóbb nemzeti tragédiája, melyről hagyományosan minden esztendőben megemlékeznek a székesfehérvári Katyñ keresztnél is.

A Szent István-székesegyházban rendezett lengyel nyelvű szentmise főcelebránsa Burbela Gergely lengyel atya, Bicske plébánosa és Dózsa István címzetes kanonok, a székesegyház plébánosa volt.

 

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >