Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Belpolitika arrow Szülőklub az autizmussal élőkért
Szülőklub az autizmussal élőkért Nyomtatás E-mail
Írta: Temesvári Márta   
2009. október 13.

ImageAz EU támogatásával a Grundtvig Tanulási Kapcsolatok keretében nemzetközi projekt indul Székesfehérváron a fogyatékos gyermekek, fiatalok és felnőttek szüleinek részvételével, a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány megvalósításában. A Székesfehérvári Egyházmegye és a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány együttműködésének célja, hogy a szülők, szakmai szervezet, döntéshozók és önkéntes segítők körében széles körű együttműködést alakítson ki a fogyatékos gyermekeket nevelő családok társadalmi befogadásának és életminőségének javítása érdekében.

 

Bertáné Pintér Katalin, a Székesfehérvári Egyházmegye szóvivője felhívta figyelmünket arra, hogy az Európa Tanács autizmussal élő gyermekek oktatásának és integrációjának kérdéseit vizsgáló bizottság ajánlása szerint: "A szülőknek lehetőséget kell kapniuk, hogy olyan képzésekben vehessenek részt, melyekkel elősegíthetik gyermekük fejlődését és megelőzhetik vagy kezelhetik a viselkedésproblémákat. A szülők számára hozzáférhetővé kell tenni a szakemberek folyamatos támogatását és lehetőséget kell nyújtani arra, hogy más szülőkkel kapcsolatot alakítsanak ki."

A Székesfehérvári Egyházmegye és a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány együttműködésének célja, hogy a szülők, szakmai szervezet, döntéshozók és önkéntes segítők körében széles körű együttműködést alakítson ki a fogyatékos gyermekeket nevelő családok társadalmi befogadásának és életminőségének javítása érdekében.

"Együttműködésünk keretében havonta Szülő Klubot rendezünk 20-25 család részvételével." - mondta a Püspökség szóvivője - "A programsorozat célja: a fogyatékos gyermeket nevelő szülők számára mentálhigiénés segítség nyújtása és specifikus képzés, felkészítés, számukra tapasztalatcsere és szülői kapcsolatok biztosítása."

A szülőképzések főbb témakörei: az autizmusra jellemző viselkedés; lényeges kérdések és válaszok, pl. Mi a különbség az autizmus és az értelmi fogyatékosság között? Továbbá gyakorlati tanácsokat, szempontokkal segítjük a játék és szabadidő eltöltését; megfontolandó információkat nyújtunk az oktatással, a viselkedésproblémákkal, a nevelési helyzetek megoldásával kapcsolatban.

A Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány az Európai Autizmus Szervezet tagjaként segíti a szülőket abban is, hogy szakszerű ellátáshoz juthassanak azok, akik hozzájuk fordulnak. A Székesfehérvári Egyházmegye és az Alapítvány együttműködésének kiemelkedő eseményeként 2008 októberében sikeres nemzetközi autizmus szeminárium zajlott Székesfehérváron 22 kelet-európai szakmai és szülői szervezet részvételével. A rendezvény keretében akkor kapcsolatfelvétel, és nemzetközi együttműködési hálózat létrehozása valósult meg.

A Grundtvig Tanulási Kapcsolatok program keretében induló projekt a szakmai szervezetekkel történő együttműködés folytatása egy európai hálózat keretében, amelyben öt résztvevő ország, Magyarország, Litvánia, Németország, Olaszország, Románia szervezetei működnek együtt 2009 októberétől 2011 júliusáig. A program célja, hogy a fogyatékos emberek érdekvédelme és jogérvényesítése területén elősegítse a tudás és tapasztalatcserét, a jó gyakorlatok átadását a résztvevő szervezetek, szakemberek, szülők, és a helyi közösségek között.

Mindez nemzetközi projekttalálkozók keretében tematikus szeminárium, szülőképzés megtartásával és módszertani kiadvány készítésével, terjesztésével valósul meg. Magyarországon a fogyatékkal élő népesség körében az autizmus, a mozgás - sérülés, látás - sérülés és hallás - sérülés, az értelmi – sérülés típusait különíti el a törvényi szabályozás. A nemzetközi gyakorlat tapasztalatai alapján tény, hogy a korszerű, ugyanakkor közérthető információk átadása, ennek szemléletformáló hatása eredményes, és sok felesleges stressztől mentesíti a fogyatékos gyermeket nevelő szülőket.

"Azt gondolom, programunk fontos lépés a fogyatékkal élők esélyegyenlőségének érvényesítése és ezzel összefüggésben társadalmi befogadásuk terén." - nyilatkozta Bertáné Pintér Katalin - "A jelenlegi program az Alapítvány tevékenységének szélesítését is jelenti a nyitottság, az együttműködés és a minőség jegyében. A megvalósításban számítunk és kérjük a civil szféra társszervezeteinek együttműködését is. Az Egyházmegye és az Alapítvány fontosnak tartja, hogy Magyarországon túl is minél szélesebb körű összefogás jöjjön létre a fogyatékkal élők szükségleteinek megfelelő, szakszerű és hozzáférhető ellátás biztosítása, továbbá a családi nevelés segítése, a szülői kompetenciák növelése érdekében. Ezzel hozzájárulunk a fogyatékkal élők és családjaik életminőségének javításához, tovább erősítjük az Egyházmegye, az Alapítvány és Székesfehérvár együttműködését."

A program támogatói: EU, Székesfehérvári Egyházmegye és Székesfehérvár önkormányzata.

A program szervezői 2009. október 15-én, csütörtökön 17 órától a Szent Gellért Tanulmányi Házban oktatótermében szeretettel várják az érdeklődő szülőket új kapcsolatok építése és igényfelmérés céljából!

További információ érhető kérhető: 06-30- 470-3292 telefonszámon az Alapítvány munkatársánál.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >