Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kezdőlap arrow Hírek
A kormány elfogadta a nyugdíjmentő törvénycsomagot Nyomtatás E-mail
Írta: Fidesz   
2010. november 25.

ImageA kormány szerdai ülésén nyugdíjmentő törvénycsomagot fogadott el. Ennek keretében a kormány megmenti a jelenlegi és a leendő nyugdíjasok, valamint a magánnyugdíjpénztári tagok nyugdíját. - jelentette be Szijjártó Péter Matolcsy Györggyel közösen tartott sajtótájékoztatón. - Szijjártó Péter emlékeztetett: az elmúlt évek világgazdasági bizonytalanságai és a válság miatt komoly veszteségeket szenvedtek el a magánnyugdíjpénztárak, emiatt kár érte a tagokat.

 

Nem vállalható a befizetett járulékoknak a nyugdíjtőzsdén való kockáztatása. Emiatt került sor a nyugdíjmentő törvénycsomag elfogadására, mellyel mindenki jól jár - szögezte le a szóvivő. Azon magánnyugdíjpénztári tagok, akiknek pozitív a reálhozamuk - ők vannak kevesebben - úgy jöhetnek át az állami nyugdíjrendszerbe, hogy a pozitív hozamot megtarthatják, és a jövőre vonatkozóan biztonságba helyezik.

Akik pedig magánnyugdíjpénztári tagságukkal veszteséget szenvedtek el, azokat az állam kompenzálja az átlépés esetén, és nyilvántartja őket úgy, mintha az állami nyugdíjrendszerben lettek volna - fejtette ki a politikus. Megmentjük a jelenlegi nyugdíjasok nyugdíját is, mert a kormány kimondja: a nyugdíjkasszából csak nyugdíjcélú kifizetéseket lehet majd eszközölni - húzta alá a miniszterelnök szóvivője. A bevételnek és kiadásnak egyensúlyban kell lennie

A törvénycsomag azért került a kormány elé, mert a 2011.évi költségvetésben egy hatalmas lyuk tátong az állami nyugdíjkasszában. Miközben 3000 milliárd forint feletti az állami nyugdíjkassza kifizetési kötelezettsége, addig a nyugdíjjal kapcsolatos befizetések ennél az összegnél 900 milliárd forinttal alacsonyabbak - hívta fel a figyelmet Matolcsy György.

Az állami nyugdíjkassza bevételeinek és kiadásainak egyensúlyban kell lennie.

A nyugdíjbefizetésből csak nyugdíjkiadást lehet finanszírozni, elválik egymástól a munkaadó által befizetett 24 százalékos és a munkavállaló által befizetett 10 százalékos nyugdíjjárulék, valamint minden magyar munkavállaló szabadon választhat az állami és a magánnyudíjpénztári rendszer között - sorolta a nyugdíjmentő törvénycsomag alapelveit a miniszter.

Csak azon munkavállalóknak kell nyilatkozniuk 2011. január 31-ig, akik továbbra is magánnyugdíjpénztárba kívánják utaltatni nyugdíjjárulékukat, aki nem nyilatkozik, az az állami nyugdíjrendszerbe kerül. Aki visszalép az állami nyugdíjrendszerbe, az hozza magával a számláját is, vagyis egyéni számlára kerül az a vagyon, amit eddig gyűjtött. A számla a házastárs számára örökölhető lesz. Azon átlépő magánnyugdíjpénztári tagok, akiknek az infláció felett gyarapodott a befizetésük, a többletüket felvehetik készpénzben, vagy átvihetik egy önkéntes nyugdíjpénztárba.

Azok a tagok, akiknek munkaadója 8 százaléknál többet utalt át a magánnyugdíjpénztárba, a 8 százalékon felüli összeget is felvehetik, vagy önkéntes pénztári számlán helyezhetik el. A számítások szerint a többség veszített azon, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszerben kellett kötelezően benne lennie. Ők, ha átlépnek az államiba, akkor megkapják azt a többletet, amit az állami nyugdíjrendszerben szereztek volna a korábbi évek alatt. Aki visszatér az állami nyugdíjrendszerbe, csak nyerhet - szögezte le Matolcsy György.

Ha valaki 2011. január 31-ig arról nyilatkozik, hogy marad a magánnyugdíjpénztári rendszerben, akkor nem lesz része a szolidaritáson alapuló állami nyugdíjrendszer közösségének. Az ő esetükben jóváírják a 2010. november 1. és 2011. december 31. közötti 14 havi befizetést, de a jövőben a munkaadójuk által befizetett 24 százalékos nyugdíjjárulék nem kerül a számlájukra, csak az önmaga, azaz a munkavállaló által fizetendő 10 százalékos járulék lesz rajta. Vagyis a jelenlegi nyugdíjjogosultságának a 70 százalékát elveszíti.

A munkavállalók által magánnyugdíjpénztárba befizetett 10 százalékra az állam már nem vállal garanciát - magyarázta Matolcsy György, hozzátéve: a visszaáramló vagyon a nyugdíjreform és államadósság-csökkentő alapba kerül. Matolcsy György beszámolt arról is, hogy a törvény a magánnyugdíjpénztári rendszer költségszintjét azonos szintre hozza az államival, és a vagyonkezelési díjat a jelenlegi 0,8 százalékról lecsökkenti a nyugat-európai, 0,2 százalékos szintre. A miniszter bejelentette: a kormány átfogó vizsgálatot indít a magánnyugdíjpénztárak 2700 milliárd forintra becsült vagyonának ellenőrzésére.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >